15- Nordic walking, Severská léčba nebo terénní terapie Polar,

Severská chůze se speciálními holemi, která zvyšuje fyzickou kondici. Při chůzi je zapojeno až 90 % svalů v těle. Řízenou a kontrolovanou chůzí se zvyšuje tolerance zátěže srdce po infarktu, a navíc po operaci srdečních cév nebo chlopní se tímto způsobem chůze rozcvičí krční a hrudní páteř, kdy je pohyblivost po operačním výkonu omezena. Výhodou je, že je tato metoda vhodná pro všechny výkonnostní i věkové kategorie. Správným používáním hůlek při chůzi dochází k zapojování svalů téměř celého těla, zvyšuje srdeční činnost a tím působí i jako prevence proti kardiovaskulárním chorobám. Tento typ chůze zlepšuje srdeční činnost a krevní oběh, posiluje svaly horní části těla, šetří kyčelní a kolenní klouby, spotřeba kalorii stoupá až o 50 %.
Severská chůze je odvozená od běžkování a její princip je založen na tom, že při chůzi používáte dvě speciálně navržené hole. V porovnání s obyčejnou chůzí dochází k zapojení také horní část těla a výsledná aktivita je tedy intenzivnější. Protože však vycházkové hole poskytují oporu, je „vnímaná míra námahy“ nižší, třebaže jde o poměrně intenzivní cvičení. 
Severská chůze je již sama o sobě prospěšná, při severské chůzi se navíc díky většímu rozsahu pohybu přidává procvičení paží, ramen, horní části trupu a zádových svalů, takže dochází k protažení svalů, které bývají často ztuhlé. Hole také poskytují dobrou oporu, zajišťují stabilitu na sněhu a ledu nebo pokud máte potíže s rovnováhou, koleny či nohama. Vzhledem k tomu, že severská chůze vždy probíhá venku, převážně v přírodě, nadýcháte se navíc čerstvého vzduchu a užijete si klidné a čisté prostředí lázeňských parků a lesů.