16-Ultrazvuk

Ultrazvuková terapie využívá zvuků vysoké frekvence a intenzity, které se převádí na mechanickou a tepelnou energii. Ošetření se provádí pulzním nebo souvislým přiložením aplikační hlavice přístroje na kůži, na kterou je nanesena vrstva vodivého gelu. V některých případech se léčba ultrazvukem provádí v nádržce s vodou, do které je ponořena jak ošetřovaná část těla, tak přístroj. Ultrazvuk zasahuje do hloubky 2–6 cm. Místo, způsob, délku a frekvenci aplikace musí indikovat lékař. Ošetření může provádět fyzioterapeut nebo diplomovaná sestra a obvykle netrvá déle než 12 minut.
Zhruba třetina ultrazvukové energie je pohlcena molekulami, což působí jako prohřívací mikro masáž ošetřované tkáně. Výsledkem je uvolnění svalu, lepší prokrvení a zlepšení metabolismu tkáně. V důsledku toho dochází ke zmírnění bolesti, ztuhlosti a otoku. Ultrazvukové vlnění kromě toho podporuje některé chemické reakce v pojivové tkáni, které vedou k lepšímu hojení modřin a uvolnění ztuhlých tkání.

Principem léčebného ultrazvuku je mechanické vlnění a tvorba tepla hluboko v tkáních. Při terapii dochází k mikromasáži tkání, zlepšuje se tím prokrvení a uvolnění svalových kontraktur, dochází k změknutí jizev a zmenšení otoků. Působí analgeticky i protizánětlivě.

Vašemu výběru neodpovídají žádné produkty.