63-Vířivá koupel čistá nebo s rašelinou

Procedura probíhá v horké lázni o teplotě 33–36 °C a využívá masáže vodním proudem. Vířivá koupel obvykle trvá 15–20 minut a následuje po ní suchý zábal a odpočinek v délce 10–15 minut na lůžku. Jedná se o individuální proceduru a do vody se mohou přidat i přísady, rašelina, bahno, sůl.
Teplé vířící proudy vody mají různé účinky: intenzivní vodní masáž zlepšuje krevní oběh a metabolismus, uvolňuje ztuhlé svaly, klouby a stresovanou mysl, zároveň stimuluje kožní a podkožní nervové receptory, takže dochází k lepšímu uvědomění si vlastního těla.
Mechanické víření teplé vody masíruje části těla ponořené do vany. Díky cirkulaci proudů vody a vzduchu dochází k masáži, při níž se zlepšuje prokrvení končetin, zlepšuje se látková výměna a jsou stimulovány kožní buňky. Vířivá koupel pomáhá při lymfatických otocích, revmatologických onemocněních a poúrazových stavech. Vířivá koupel je vhodná pro léčení některých poúrazových a pooperačních stavů končetin, zmenšení bolestí pohybového aparátu a ke zlepšení prokrvení tkání.