6 tipů jak snížit cholesterol bez léků

Zabránit vysokým hladinám cholesterolu se ve skutečnosti dá dodržováním velmi jednoduchých principů, které vás v tomto článku naučíme. Ať už máte potvrzen vysoký cholesterol, nebo se o hodnoty cholesterolu zajímáte preventivně, tyto tipy jsou určeny pro každého, kdo se chce ve zdraví dožít vysokého věku.

Co je cholesterol

Cholesterol je částice tuku v krvi, která hraje důležitou roli v řadě tělesných procesů. Je stavebním prvkem buněčných membrán, součástí některých hormonů, podílí se na tvorbě vitaminu D a je potřebný pro zpracování tuků v těle. Část cholesterolu se do těla dostává stravou, většinu si však organismus vytváří sám v játrech.

Kde se bere cholesterol v krvi

Naše tělo není zcela odkázané na příjem cholesterolu v jídle, ale dokáže si ho samo vyrábět. Ve skutečnosti si i více než 2/3 cholesterolu vytváří samo. Pokud přijímáme v potravě cholesterolu více, vyrobí si tělo cholesterolu méně a naopak. Protože krví se cholesterol sám nedokáže transportovat, musí cestovat pomocí částic označovaných jak HDL, LDL nebo VLDL cholesterol.

Rizikové faktory vysokého cholesterolu a aterosklerózy

Existuje mnoho rizikových faktorů, které proces aterosklerózy urychlují. Zásadní pro její rozvoj je nadměrný příjem nevhodné stravy bohaté na živočišné tuky spolu s kouřením, obezitou, fyzickou inaktivitou, stresem, vysokým krevním tlakem, diabetem. Nelze opomenout ani roli genetiky.

Jak snížit cholesterol?

Dobrou zprávou je, že ve většině případů se dá cholesterol snížit i bez léků. Základním postupem pro snížení cholesterolu je změna nebo úprava stravy – dieta. Nasazení a dodržování tzv. cholesterolové diety dokáže významně ovlivnit hladinu cholesterolu a snížit ji. Pokud vytrváte ve správném stravování dokážete si cholesterol snížit i bez léků, pouze pomocí vhodných potravin.

CHOLESTEROL strava

Co jíst při vysokém cholesterolu? Potraviny na snižování nebezpečných složek cholesterolu – připravili jsme pro vás 6 zásad, kterými byste se měli při stravování řídit. Tyto potraviny a přírodní doplňky doporučujeme zařadit do stravy, pokud trpíte vysokým cholesterolem:

1. Jezte zdravé tuky – v rámci své cholesterolové diety se nemusíte obávat konzumace živočišných tuků (vajec, sýrů, červeného masa nebo slaniny). Při výběru živočišných tuků je důležité zaměřit se na jejich původ a vybírat si kvalitní živočišné produkty. Mnohem důležitější než vyhýbání se živočišným tukům je vyvážit jejich příjem dostatkem rostlinných tuků. Používejte za studena lisované oleje. Nejvhodnější je olivový olej, lněný olej nebo konopný olej. Tyto oleje konzumujte za studena, nepoužívejte je do vaření, ale polévejte jimi již hotové jídlo.

Vyhýbejte se margarínům a konzumaci řepkového a slunečnicového oleje omezte na minimum. Obsahují hodně omega-6 mastných kyselin, jejichž vysoká koncentrace v krvi je škodlivá.

Olivový olej je skutečně výjimečný. Kvalitní olivový olej obsahuje vysoké množství látky zvané hydroxytyrozol, která pomáhá udržovat normální hladinu krevního tlaku, má příznivý vliv na oxidaci LDL cholesterolu a podporuje cirkulaci krve v cévách.

2. Ořechy a luštěniny – zajistěte si denní příjem ořechů-konzumujte vlašské ořechy, mandle, lískové ořechy. Z luštěnin doporučujeme červenou čočku, cizrnu, bob nebo fazole. Luštěninové jídla byste měli konzumovat alespoň jednou týdně.

3. Řekněte ne nízkotučným produktem! V minulosti převládal názor, že hlavní příčinou vysokého cholesterolu je konzumace tučných jídel. Mnoha pacientům bylo nařízeno stravovat se nízkotučnými produkty. Dnes se již ví, že tuky jsou pro tělo velmi důležité. V nízkotučných výrobcích jsou tuky nahrazeny jinými látkami, často cukrem nebo jinou formou sacharidů. Tyto nízkotučné výrobky, označené jako “light” obsahují více stabilizátorů, zahušťovadel, umělých přísad, aby se chuťově podobaly klasickým potravinám. Právě umělé přísady a ochucovadla jsou to, čemu se musíte vyhnout, pokud chcete snížit cholesterol.

4. Ryby a mořské plody – jsou pro doplňování omega-3 mastných kyselin velmi důležité. Alespoň 2x týdně si dopřejte porci tuňáka, lososa nebo jiné ryby, která vám chutná. Vhodný je i rybí olej ve formě výživových doplňků.

5. Zapomeňte na smažení – namísto smažení si vyberte grilování, dušení nebo pečení. Zeleninu se snažte konzumovat v surové formě.

6. Pozor na cukr – bílý cukr byste v domácnosti měly nahradit hnědým cukrem nebo jinými náhradami – kokosovým cukrem, melasou, agávový sirupem. Pod cukrem však nemyslíme jen sladidlo.

Chcete-li snížit cholesterol, je třeba snížit hladinu cukru v krvi. Hladinu cukru v krvi nezvyšují jen potraviny a nápoje s vysokým obsahem rafinovaného cukru, ale i moučná jídla, těstoviny, bílá rýže, konzumace alkoholu a stres.

Vysoká hladina cukru v krvi zvyšuje hladiny špatného LDL cholesterolu a způsobuje zánětlivé onemocnění cév. Zvýšené hodnoty cukru v krvi způsobují postupné zvyšování hladiny inzulínu. To má za následek zadržování vody v těle a zužování cév, což způsobuje otoky, pocení a vysoký krevní tlak.

Dlouhodobě se vyhněte konzumaci množství příloh (brambor, bílé rýže), moučných výrobků (bílé pečivo nahraďte celozrnným nebo Kváskovým), vyvarujte se nákupu polotovarů. Pokud máte chuť na sladkost, nesahejte po sušenkách s obsahem umělých sladidel, vyberte si raději kvalitní hořkou čokoládu.