Jak na bolavá záda bez léků

Každý, koho někdy “chytla záda”, hledá univerzální návod, jak si od bolesti spodních zad pomoci. Pravda je taková, že univerzální návod neexistuje. Stejně, jako neexistuje univerzální příčina bolestí zad. Je ale několik možností, které můžete vyzkoušet. Než začnete číst jednotlivé tipy, věnujte prosím pozornost stavům, při kterých byste neměli odkládat návštěvu lékaře. Jedná se o bolesti, při kterých bolest v kříži vystřeluje ostře do nohy nebo jen prostá bolest nohy bez traumatické příčiny (bolesti nohy od zad mají často původ v porušené meziobratlové ploténce).

A nyní k jednotlivým tipům:

Dýchání je základ

Při intenzivních bolestech zádových svalů většinou není možné cvičení. Píchání nebo naopak tupá bolest v bedrech o sobě dává vědět při každém pohybu. Lehněte si na rovnou pevnou podložku. Podložte si hlavu knihou tak, aby krční páteř byla v rovině se zbytkem zad a nohy si podložte stoličkou pod bérci, abyste měli kolena v pravém úhlu. Pokud máte doma nějaký nosič tepla, nastal čas ho využít. Dechová cvičení pomáhá i při křeči zádových svalů (ta může vzniknout i při nízké hladině minerálů v těle).

Položte si ruce na podbřišek. Až pod pupík, a snažte se směřovat dech pod vaše ruce. Pohyb bránice a pomocných dýchacích svalů jemně masíruje stažené zádové svaly zevnitř a dává jim šanci se uvolnit. Po zvládnutí břišního dýchání posuňte ruce na oblast spodních žeber. S nádechem se snažte roztáhnout žebra do stran a s výdechem je nechte volně klesat. Mějte zavřené oči a vnímejte, co všechno dokáže tělo bez velkého úsilí. Poslední směr, kam se pokusíte dech poslat, bude vysoko pod hrudní kost. Zkuste “prodýchnout” až oblast pod klíčky avšak ramena zůstávají po celou dobu v klidu. Díky zavřeným očím zapomenete na starosti všedního dne i na bolest a můžete se plně soustředit na svůj dech.

Lokální teplo

Při akutní bolesti zad se svaly okolo problematického místa “stáhnou” a chrání úsek, ve kterém je problém. Co ale pomáhá na bolesti zad v kříži? Abyste stažené svaly povolili, použijte lokální teplo. Určitě se vyvarujte horké vany nebo sprchy. Prohřátí celého organismu by vám mohlo způsobit ještě větší problém, než máte. Nejlepší je „suché“ teplo. Použít můžete elektrické polštáře, nahřívací polštářky plněné pohankou nebo gelové sáčky.

S teplem opatrně v případě, že se jedná o bolest nohy od bederní páteře. Při výhřezu meziobratlové ploténky, kdy se bolest v noze objevuje, je aplikace tepla nežádoucí. Teplo ale zmírňuje bolesti při degenerativním onemocněni jako je artróza bederní páteře nebo jiné změny na páteři.

Reflexní terapie

Při akutní bolesti bederní páteře většinou není možné zasahovat přímo do postižené oblasti. Možná vám přijde při návštěvě fyzioterapeuta zvláštní, že vás paralyzuje ostrá bolest ve středu zad a on vám sahá na plosky nohou nebo krční páteř. Věřte ale, že ví, co dělá. Zkuste to stejně. Pokud máte dolní část zad tak bolavou, že se jí sotva dotknete, nechte si namasírovat chodidla nebo použijte masážního ježka. Tato masáž se dá bez problému praktikovat, když sedíte za stolem na kancelářské židli. Jen pohybujete nohou a ježek (popřípadě masážní válec) vám promasíruje plosku nohy. Do chodidla se promítá celé tělo. Proč by tedy masáž chodidla nemohla pomoci od ostré bolesti i vám?

Tejping

Při akutní bolesti v zádech, ale i jako prevence se osvědčuje použití tejpů. Tejp je pružná páska, která působí podle směru tahu, kterým se tejp na kůži lepí. Dokáže jemně zpevnit klouby, uvolnit fascie a podkoží nebo jemně masírovat ztuhlý sval. Při akutní bolesti bederní páteře bývá tejp často první volbou. Doporučujeme, se ale s tejpingem obrátit na zkušeného odborníka.

Masáž

Pokud už cítíte, že bolest ustupuje, dopřejte si klidnou masáž. Masáž prokrví stažené svaly a pomůže s uvolněním. Masáže se vyvarujte v případě, kdy bolest vystřeluje do nohy. Takové problémy je potřeba konzultovat s lékařem.

Spánek a postel

Nepodceňujte správný výběr matrace, postele a roštů. Společně tvoří funkční celek, díky kterému předcházíte problémům se zády a dáváte jim odpočinout, když spíte.

Nejen matrace, ale i speciální gelový podsedák může od bolesti pomoci. Neboť při sezení je páteř nejvíce zatěžována. Podsedák záda odlehčí a vyrovná páteř.

Cvičení

Tělo má neuvěřitelné schopnosti sebereparace. Pokud ho navíc podpoříme vhodným rehabilitačním cvičením na záda, zvládne se vypořádat se spoustou problémů samo. A hlavně, pravidelným cvičením můžeme mnoha bolestivým problémům lehce předcházet.