Zavolejte nám! +420 773 185 758
Jak na podzimní deprese
A máme tu zase podzim. Depresivní nálada, únava, skleslost, podrážděnost, zvýšená chuť na sladké a při pohledu z okna byste nejraději zalezli zpátky do postele s teplým čajem nebo čokoládou v rukách. I vy trpíte každoročně tzv. sezónní podzimní depresí? Dejte jí navždy sbohem!
Co je příčinou podzimní deprese?
Podzim je období kdy jsme citlivější a vnímavější než během roku. V útlumových stavech mozek aktivně třídí shromážděné informace a shrnuje emoční zkušenosti. A které období je na to vhodnější než to, co přichází po létě nabitém emocemi, sluncem a zážitky? Jakýmkoliv stavem mysli je třeba věnovat pozornost a ne před nimi utíkat. Vždyť nakonec si i tak k nám najdou cestu.
Příznaky podzimní deprese
Podzimní depresivní náladu často provází příznaky, mezi které patří:
- bolest hlavy, zad, žaludku
- problémy se spánkem
- únava
- smutek, pocity úzkosti, skleslosti
- podrážděnost
- nechutenství
- nezájem o okolí
- zpomalení fyzického pohybu, řeči nebo myšlenkových procesů
Jak efektivně bojovat proti podzimní depresi?
Nedejte se ovládnout negativními myšlenkami. Základem prevence a léčby podzimní deprese je vyhnout se negativním myšlenkám a negativistům. Pozitivní myšlení neznamená hodit všechno za hlavu a nasadit si růžové brýle.
Nastartujte se na pozitivní myšlení hned ráno. Vždyť s novým dnem přicházejí i nové výzvy, které snadněji zvládnete s úsměvem a dobrou náladou. Dejte si závazek, že se vyhnete během dne větám: Nevím to. Nestihnu to. To se nedá. Nepodaří se mi to. Já na to nemám. a jiným negativismem.
Lidský mozek je velmi pružný a dokáže se opakovaným a vytrvalým tréninkem rychle přeladit na pozitivní myšlení, které se postupně stane samozřejmostí.
8 tipů, jak se zbavit podzimní deprese
- Spěte minimálně 7 hodin denně. Pokud máte problémy s usnutím, vyzkoušejte čaje pro klidný spánek s obsahem meduňky, kozlíku či levandule.
- Pravidelně konzumujte ovoce a zeleninu a vitamíny C a D.
- Dopřejte si odpočinek. Víkendy věnujte svým koníčkům a relaxaci.
- Využijte slunečných dnů a buďte v přírodě.
- Radujte se z maličkostí.
- Pohybujte se, cvičte, choďte na procházky.
- Dopřejte si relaxační koupel.
- Pusťte si svou oblíbenou hudbu.
Léčba podzimní deprese světlem
Když nastanou tmavé dny a Vy se cítíte unavení, nebo Vás trápí nespavost a podráždění, obklopte se světlem. Terapie světlem je uznávaná, léčebná a preventivní metoda, která pomáhá až 8 z 10 pacientů, kteří trpí podzimní depresí. Zvýšená hladina světla způsobuje snížení spánkového hormonu, čímž se odbourává potřeba spánku během dne a Vy se nebudete cítit unaveně a ospale. Aby byla terapie během tmavých podzimních dní účinná, je třeba ji provádět každý den minimálně 30 minut. Díky biolampám, to už není žádný problém. A během užívání světla se můžete dívat na TV, či číst si svou oblíbenou knihu.
Aromaterapií proti depresi
Správné vůně dokáží zázraky. Aromaterapie je jednou z metod přírodní medicíny, která bere v úvahu stav mysli, těla i ducha. Aromatické oleje se skvěle hodí pro zvýšení smyslnosti, navození příjemných pocitů, optimismu, či na povzbuzení duchovního vědomí. Důležité je používat pravé přírodní oleje, ve kterých je přítomna léčivá síla rostlin a mají výraznější účinky. Vybrat si můžete z nespočetného množství aromatických olejů nebo si můžete zkombinovat svou vlastní vůni. A jaké vůně pomáhají?
- Vůně proti depresi: borovice, bergamotový olej, grapefruit, heřmánek, jasmín, levandule, mateřídouška, meduňka, růže, santalové dřevo, vanilka, ylang.
- Vůně proti stresu: borovice, jalovec, cedr, jalovec, jídla, levandule, pomeranč, růže, růžové dřevo, vanilka.
- Vůně proti únavě a vyčerpanosti: bazalka, borovice, levandule, máta, mandarinka, rozmarýn, pelyněk, pelargonie, tymián.
- Vůně na povzbuzení: bazalka, borovice, eukalyptus, rozmarýn, citronová, kardamon.
Najděte si čas na relax
Najděte si čas pro sebe a dělejte jen to co Vás naplňuje a nemyslete na žádné problémy. Dopřejte si relaxační masáž, saunu, jeďte s kamarádkami do kina, na výstavu, či do divadla, nebo se věnujte činnosti, která Vás skutečně baví. Pokud máte možnost opustit domov na víkend, vyběhněte někam na víkendový wellness pobyt, kde se o Vás postarají odborníci. Pokud si chcete odpočinout, aniž byste museli vytáhnout paty z domu, dopřejte si relaxační koupel. O léčivých účincích aromaterapie jsme psali výše v tomto článku a tyto poznatky můžete využít i při relaxačním koupeli. Přidejte éterický olej do neparfémovaný pěny do koupele, nebo do neparfémovaný sprchového gelu a tuto směs přidejte do horké vany.
Antidepresívní jídelníček
Pomalu se z našeho jídelníčku a také z pultů v obchodů vytrácí čerstvá strava. Většina potravin je chemicky upravená, nebo konzervovaná, čímž trpí nejen naše zdraví, ale zhoršuje se nám i nálada. Ptáte se co má společně naše strava a naše nálada? Duševní rovnováha a zdraví jsou úzce propojeny s dostatkem vitamínů a živin. Pokud máte problémy se žaludkem a trávením, cítíte se podrážděně, ospale a chybí Vám energie. Nadměrné užívání kofeinu a cukru vede k ospalosti, snížení energie a ke vzniku depresivních stavů. Alkohol dokáže na krátký čas zvýšit hladinu serotoninu, což vede k příjemným stavem, ale při dlouhodobém užívání postupně snižuje jeho hladinu dokud ho zcela nezničí. Naši náladu a prožívání výrazně negativně ovlivňují i nikotin, ředidla, olovo, hliník, tučná jídla a některé vedlejší účinky užívaných léků. Denní konzumace omega-3 mastných kyselin výrazně snižuje projevy podzimní deprese a navíc pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu a zdraví srdečně-cévního systému. Nezapomeňte ani na pravidelnou konzumaci ovoce a zeleniny a vitamínu C a D. Vitamín C je silný antioxidant a vitamin D působí antidepresivně. Vyhýbejte se mastným a těžkým jídlům, které zatěžují trávení a přeorientujte se na kuřecí nebo krůtí maso, ryby, celozrnné potraviny, ořechy nebo klíčky.