Jak na správné opalování

Kdo by nechtěl být v létě opálený? Taková bronzová pokožka se líbí v létě asi každému z nás. Stala se symbolem zdraví a mládí. Pobyt na slunci s sebou nese ale i rizika, jako jsou spálení kůže, fotostárnutí nebo rozvoj melanomu. Svou pokožku můžete ochránit, pokud se vyhnete nejčastějším chybám při opalování.

Jak se správně opalovat

Pobyt na sluníčku je skvělý pro lepší náladu a psychickou pohodu, navíc sluneční paprsky naše tělo potřebuje i kvůli tvorbě vitaminu D, nezbytného pro správnou funkci imunitního systému a zdraví kostí. Nevýhodou jsou ale i rizika v podobě sluneční alergie, pigmentových skvrn, urychleného stárnutí kůže nebo dokonce melanomu či rakoviny kůže. Tyto potíže se nemusí projevit hned, avšak se mohou projevit později ve vyšším věku. Pokud jste se rozhodli, že si uděláte hezký den u vody a budete chytat bronz, vyvarujte se některým chybám při opalování a zaměřte se na to, jak se správně opalovat.

Jak podpořit opálení

Odborníci na kůži zdůrazňují ochranu před UV zářením. Jak na zdravé opalování? Pamatujte, že všeho moc škodí. Délku pobytu na sluníčku proto přizpůsobte svému fototypu. Někomu může stačit 20 minut, jiný může strávit na slunci i dvě hodiny. Neméně důležitá je i denní doba a dostatečně hydratovaná pokožka. Hydratujte ji jak zvenku, tak i zevnitř v podobě pitného režimu. Opálení vydrží déle, když si na začátku opalovací sezóny dopřejete důkladný peeling odumřelých buněk. Hnědý tón pokožky podpoří i opalovací přípravky s obsahem betakarotenu.

Pokud hledáte, co podporuje opalování a toužíte získat tmavší odstín pokožky co nejrychleji, začněte s užíváním betakarotenu. Co ale nedokáže ovlivnit, je výsledný odstín opálení. Světlejší fototypy mohou chytit odstín více do oranžova. Po vysazení vitamínů na opalování pokožka opět bledne.

Chyby při opalování

Při slunění je důležité chránit pokožku před UV zářením, a to jak před UVA tak i před UVB slunečními paprsky. Nejpřirozenější ochrana je oblečení, což využívali především naše maminky a babičky. Dnes už máme ochranu ve formě různých přípravků na opalování, stačí si jen vybrat podle svých potřeb: oleje, krémy, spreje, přírodní kosmetika s minerálními filtry nebo veganská kosmetika.

Zdravé opálení ohrožují i další faktory. Co nedělat při opalování?Nepoužíváte žádný krém na opalování

  1. Nepoužíváte žádný krém na opalování

Pokožka má přirozenou ochranu před UV zářením v podobě kožního barviva melanin. Množství barviva pak určuje to, jaký jste fototyp a kolik času můžete strávit na sluníčku bez ochrany. Zatímco fototyp 3 a 4 si může užít na přímém slunci až půl hodinku bez následků, fototypu 1 a 2 stačí jen 10 minut a už má červenou kůži. Po této době se přirozená ochrana vyčerpává a pokud nepoužijete krém na opalování, čekají vás následky v podobě spálené pokožky.

2. Používáte nízký ochranný faktor

V obchodech najdete různé ochranné UV faktory, od 5 do 50+. Vybírejte opět podle fototypu pleti a místa, kde se rozhodnete strávit čas na přímém slunci. Obecně platí, že na horách a u moře je intenzita UV záření vyšší. Intenzita se zvyšuje také se zmenšující se vzdálenosti k rovníku. Pokud zvolíte vysoký ochranný faktor, opálení bude pomalejší, ale zato zdravější. Navíc vydrží déle, protože se pokožka nespálí a nezačne se rychle loupat.

3. Aplikujete tenkou vrstvu přípravku na opalování

K tomu, abyste dosáhli požadované UV ochrany, musí být vrstva opalovacího krému dostatečně silná. Doporučené množství pro dospělého člověka je jeden panák, tedy půl deci opalovacího krému. Pokud nanesete méně, ochrana proti UVA a UVB bude slabší.

4. Opalovací přípravek nanášíte jen jednou denně

Voda, pot, písek nebo osuška, to jsou faktory, které vás mohou o ochranné faktory opalovacího přípravku ochudit. Ani voděodolný přípravek není nesmývatelný. Chrání při koupání ve vodě, ale při návratu z vody je potřeba se opět pečlivě namazat. Opalovací přípravek prodlužuje dobu, kdy se vaše kůže nespálí, ale i tato doba je omezena na maximálně 2 hodiny

5. Zapomínáte chránit některé části těla

Zkuste se zamyslet nad tím, které části těla si mažete krémem na opalování? Většinou věnujete pozornost velkým a částem těla, jako jsou ruce, nohy, záda, dekolt a břicho. Věnujte pozornost také částem, jako jsou rty, ušní lalůčky, paty či oblast bikin. Oči ochrání kvalitní sluneční brýle a vlasovou pokožku zase klobouk

6. Sluníte se nejvíc kolem poledne

Sluneční intenzita je nejsilnější kolem oběda, tedy mezi 11-15 hodinou. Pokud se chcete vyhnout nezdravému opalování, v tuto denní dobu zůstaňte raději ve stínu. Kromě UV záření nabírá na intenzitě i další složka světelného spektra. Jde o infračervené záření, které ohřívá vzduch a předměty a hrozí vám úpal.

7. Neošetříte pokožku po opalování

Pokožka je po opalování suchá a dehydratovaná a potřebuje ošetřit. Po opalování umyjte pokožku od zbytků opalovacích přípravků a dopřejte ji regeneraci kůže po opalování v podobě hydratačního krému po opalování nebo spreje s panthenolem. Opálení na hydratované pokožce vydrží mnohem déle a vyhnete se nevzhledné loupání. Pokud se jeden den spálíte do červena, další den raději dopřejte pokožce oddych.

8. Používáte stejný opalovací přípravek na tělo i obličej

Říkáte si, že jeden přípravek na opalování je až až? Na obličeji je pokožka mnohem citlivější a navíc je neustále vystavená slunci. Proto si zaslouží o něco vyšší ochranu. Navíc, krémy na tělo nemusí vyhovovat potřebám mastné pleti a mohou zanášet póry, nebo podráždit citlivou pleť. Speciální krémy na opalování na obličej zabraňují fotostárnutí a vzniku pigmentových skvrn.

9. Zapomínáte na ochranu vlasů

Zdá se vám, že v létě máte o několik tónů světlejší vlasy? UV záření totiž vlasy dehydratuje, jsou slabší, tenčí a štěpí se. Slabší vlasy mohou být důvodem, proč se zdají být světlejší. Nezapomínejte proto chránit i své vlasy pomocí klobouku či stylové kšiltovky. Existují také spreje na opalování, které jsou vhodné i na aplikaci do vlasů.

10. Přípravky na opalování aplikujete až na přímém slunci

Opalovací přípravky fungují mnohém lépe, když jim dopřejete čas vstřebat se do pokožky, a to alespoň 15 minut před opalováním.

11. Opálenou pokožku už nechráníte přípravkem s UV faktorem

K nesprávnému opalování patří i to, že nedbáte na ochranu opálené pokožky. I když má více melaninu a tím vyšší přirozenou ochranu, i tak je ohrožena spálením od slunce. Zvolit můžete nižší SPF nebo tenčí vrstvu krému.

  1. Máte stejný opalovací krém už třetí sezónu

Opalovací přípravky časem ztrácejí svou účinnost a podléhají zkáze. Jak poznáte zkažený krém? Olejová a vodní fáze se od sebe oddělují a přípravek ztrácí svou příjemnou vůní. Místo toho je cítit odér zatuchlého oleje. Takové přípravky nejen že nejsou účinné, ale mohou vyvolat v kombinaci se sluncem alergickou reakci. Proto sledujte na obalu dobu otevření: piktogram otevřené nádobky s číslem, který značí dobu expirace po otevření.