Jak si poradit s nachlazením

Končí nám nejoblíbenější část roku – léto a před námi je období, které je spojeno se sychravým a deštivým počasím. Spolu s tím je spojeno i riziko nepříjemného nachlazení. Nachlazení, ač se nejedná o nic vážného či dokonce život ohrožujícího, nám dokáže pěkně znepříjemnit život. Neexistuje snad žádná zázračná medicína, která by uměla člověka ihned zbavit nepříjemných projevů nachlazení. Existuje však mnoho přírodních osvědčených prostředků, které dokáží průběh onemocnění zmírnit a dobu léčby alespoň o něco zkrátit.

Co bychom měli jíst, když máme rýmu?

O rýmě se často říká, že trvá sedm dní, když se neléčí, a týden, když se léčí. Rýmou se velice snadno nakazíme a opravdu se jí hned tak nezbavíme, neboť virus rýmy je neobyčejně aktivní.

Pro uvolnění ucpaného nosu a pro celkové posílení organismu je slepičí nebo kuřecí polévka účinnější než cokoli jiného. Někdy je též nazývána „židovský penicilín“. Než ji začneme jíst, sedneme si nad talíř plný polévky a asi 5 minut inhalujeme její výpary. Vědci zjistili, že polévka má slabé antibiotické účinky. Věří jí také čínští lékaři, kteří do ní přidávají ženšen. Je to bájná a žádaná rostlina ke zlepšení a posílení celkového stavu organizmu. My využijeme domácí suroviny a pro zvýšení léčebného efektu si do polévky přidáme prolisovaný stroužek česneku.

Česnek lze totiž považovat za jeden z největších darů přírodní medicíny. Má silné antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky a je považován za velmi účinný imunitní stimulant. Je zajímavé, že např. německé výzkumy potvrzují, že jediným receptem na rýmu je zvýšená konzumace řeřichy seté. Je doporučována zvláště v zimě a na jaře, kdy je čerstvé zeleniny menší výběr než v sezoně. Mezi další prostředky patří i cibule. Díky rostlinným antibiotikům má výrazné baktericidní účinky. Nakrájená a moučkovým cukrem zasypaná cibule za několik hodin vytvoří sirup, kterého užíváme denně 2-5 lžiček. Při onemocnění rýmou si vždy vzpomeňte na „ohnivou“ mexickou kuchyni, neboť pikantní pokrm z pálivých papriček nebo chilli koření dokáže úžasně uvolnit ucpaný nos. Papričky nebo chilli koření prý pomáhá snížit překrvení sliznice a udržuje volné dýchací cesty. Francouzi se domnívají, že nejlepším lékem na rýmu je citronová šťáva. Je možná vnitřní i vnější aplikace. Dále bychom při nachlazení měli omezit mléčné výrobky, protože mohou dočasně zahustit hlen, což způsobí, že škodlivé alergeny zůstanou v našem systému déle. Ukázalo se také, že plnotučné mléko stimuluje tvorbu hlenu, což je v období nachlazení to, co zrovna nechceme.

Z domácí lékárny – Nosní kapky z domácí lékárny

Při rýmě můžeme nakapat několikrát denně do nosu pár kapek čerstvé citronové šťávy nebo vložit do nosu tamponek namočený do čerstvě vylisované cibulové šťávy. Také nosní kapky připravené z 1/4 lžičky soli a 120 ml teplé vody pomohou uvolnit ucpaný nos. Moderní doba se vrací k poznatkům abatyše Hildegardy, která zařadila lipový květ do seznamu „mocných bylin“. V boji proti rýmě se doporučuje pít hodně teplého lipového čaje dochuceného medem. Připravíme si jej tak, že hrst suchého květu zalijeme 200 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Vhodná je i kombinace s květem černého bezu.

Léčivé účinky vitaminů, minerálů a dalších látek

Důležitý je také vitamín C. Ten nám v jakékoli podobě pomůže zmírnit příznaky rýmy, která nás trápí. Náš jídelníček by měl obsahovat i pokrmy se zvýšeným obsahem vitaminů A a E, dále zinku a selenu.

Z domácí lékárny – Do boje proti rýmě!

Prastarým osvědčeným prostředkem proti rýmě je velmi horká lázeň nohou, při níž je vhodné pít horký lipový čaj slazený medem. Jakmile se začnete pořádně potit, jdeme rychle do postele.