JAK SI SPRÁVNĚ ZMĚŘIT GLYKEMII NEBOLI CUKR V KRVI

Glykemie, neboli hladina cukru v krvi, je základním ukazatelem zdravého metabolismu. Zvýšenou hladinu pozorujeme u cukrovkářů. K základní výbavě cukrovkáře by měl patřit glukometr, přístroj na měření cukru v krvi v pohodlí domova. Jaký přístroj pořídit a co všechno potřebujete k měření?

Cukrovka a příznaky cukrovky

Cukrovka je metabolické onemocnění, kterému se odborně říká diabetes mellitus. Jde o poruchu metabolismu cukrů, kdy tělo neprodukuje hormon inzulín (cukrovka I. typu) nebo buňky nejsou dostatečně citlivé (diabetes II. typu). Cukr tak tělo nedokáže zpracovat a způsobuje cévní potíže. Cukrovka se zhoršuje postupně, nemá akutní příznaky a jediným příznakem na začátku je hyperglykemie, zvýšená hladina cukru v krvi. Při neléčené cukrovce se pak objeví i další komplikace s cévami či ledvinami. V pozdním stádiu může být problém přečíst i čtecí tabulku u očního lékaře. Pro cukrovku jsou typické vysoké ranní glykémie i vysoké hodnoty cukru po jídle.

Dalšími příznaky jsou:

  • žízeň
  • časté močení
  • suchá pokožka
  • únava
  • změny na váze
  • špatné hojení ran
  • zhoršené vidění

Léčba cukrovky je doživotní boj, ale díky aktivnímu přístupu k léčbě vše zvládnete s lehkostí. Kromě samotných léků si léčba vyžaduje aktivní pohyb, zdravý jídelníček a pravidelné měření cukru v krvi doma.

Rozdíl mezi měřením u lékaře a doma

Věděli jste, že při měření doma neukazuje glukometr hodnoty totožné jako u lékaře? Nedokáže to ani nejlepší glukometr. Lékař totiž měří ranní glykemii ze žilní krve a při měření glukometrem používáte kapilární krev. Hodnoty glykémie z prstu a ze žíly mohou být rozdílné i kvůli odchylce měření, který má každý přístroj. Hodnoty glykemie v krvi se liší ale jen nepatrně, o plus mínus 15%. Proto místo sledování aktuální hodnoty, sledujte vývoj glykemie v průběhu dne i za určité časové období.

Měření glukometrem není žádná věda

Přístroj na měření cukru v krvi se jmenuje glukometr. Je to malý přenosný přístroj na baterie, který patří do výbavy každého diabetika a měří glykemii z prstu. K úspěšnému měření glykemie potřebujete ještě proužky do glukometru a lancety na píchání do prstu. Na ošetření prstu se bude hodit i náplast či buničina.

Novinkou na trhu je glukometr bez píchání do prstu. Jak funguje měření bez krve? Pod kůži si zavedete senzor, který průběžně monitoruje glykemii nalačno i glykemii po jídle. Po přiložení čtečky se zobrazí průběžné hodnoty krevního cukru.

Co je to lanceta?

Lancetou se nazývá malá jehlička, kterou se píchá do prstu. Existují dva typy: lancety, které se zasouvají do pera (autolanceta) a jednorázové bezpečnostní lancety bez pera. Je jen na vás, které si zvolíte. Lancety nemusí být stejné značky jako glukometr, musí být ale kompatibilní s perem.

Jak vybrat proužky do glukometru?

Pro měření hodnoty glykemie z prstu jsou proužky stejně důležité, jako glukometr. Proužky musí být stejné značky jako glukometr, každý výrobce má totiž jiný rozměr. Některé modely se nejdříve zasouvají do glukometru, jiné se dávají do glukometru až po vpichu společně s kapkou krve.

  1. umyjte si ruce mýdlem a vodou: aby jste měli čisté ruce, umyjte si je pod tekoucí vodou. Není potřeba použít dezinfekci, právě naopak. Zbytky dezinfekce mohou negativně ovlivnit výsledek měření glykemie.
  2. připravte si proužek do glukometru
  3. prst si promasírujte a udělejte si vpich lancetou: použijte vždy novou jehličku, která je čistá a dostatečně ostrá.
  4. ke kapce krvi přiložte proužek
  5. ošetřete si místo vpichu: i když nejde o hlubokou ránu, v místě vpichu se po setření první kapky krve udělá další. Proti si místo vpichu na chvíli zmáčkněte a zalepte.
  6. vyčkejte na naměřené hodnoty glukometrem

Jaké jsou hodnoty glykemie?

Ranní hodnota glykemie dosahuje nízké hodnoty, ale hned po tom co sníte první jídlo, hladina glykemie stoupá. Mnoho lidí si myslí, že domácí měření musí probíhat pouze nalačno, stejně jako u lékaře při vyšetření na cukrovku. Opak je ale pravdou. Hodnoty glykemie po jídle poskytují obraz o tom, jestli je léčba diabetu správně nastavena.

I když hladina cukru v krvi po jídle u zdravého člověka po jídle stoupne, neměla by přesáhnout určitou hodnotu a cca po 2 hodinách by se měla vrátit zpět do normálních hodnot. Hodnoty glykemie u zdravého člověka se od hodnoty glykemie u diabetika liší. Cílem léčby je dostat tyto hodnoty co nejvíce k hodnotám zdravého člověka, co může být někdy těžký oříšek. Průběh kolísání cukru v krvi se zobrazuje jako diabetická křivka.

Tabulka měření hodnot glykemie v krvi při měření glukometrem u zdravého člověka:

Glykemie v norměZvýšené riziko cukrovkyVysoká pravděpodobnost cukrovky
Hladina glykemie nalačnodo 5,5 mmol/lod 5,6 do 7,0 mmol/l7,1 mmol/l a více
Hladina glykemie po jídledo 7,5 mmol/lod 7,6 do 11,0 mmol/l11,1 mmol/l a více

Tabulka hladiny cukru v krvi při měření glukometrem u diabetika:

Výborně léčený diabetesUspokojivě léčený diabetesNeuspokojivě léčený diabetes
Hladina glykemie nalačnood 4,0 do 6,0 mmol/lod 6,1 do 8,0 mmol/l8,1 mmol/l a více
Hladina glykemie po jídleod 5,0 do 7,5 mmol/lod 7,6 do 9,0 mmol/l9,1 mmol/l a více

Dlouhý cukr tabulka:

Normální hodnotaVynikající výsledkyDobré výsledkyŠpatné výsledky
Glykovaný hemoglobindo 39 mmol/ldo 47 mmol/l53 mmol/lnad 53 mmol/l

Glykovaný hemoglobin, neboli dlouhý cukr je pro lékaře lepším ukazatelem správné léčby, než aktuální hladina cukru. Ukáže vám i lékaři skutečný stav cukrovky. Jde totiž o cukr, který se váže na hemoglobin v červených krvinkách a ukazuje glykemii za cca 90 dní. Znamená to, že i když se chvíli před kontrolou u lékaře podaří okamžité snížení cukru v krvi, dlouhý cukr zůstává pořád vysoký.