Nechte se hýčkat a navštivte s námi Františkovy Lázně

Věděli jste, že…

Zdejší prameny byly známé už ve středověku, kdy se kyselka donášela do Chebu a prodávala se jako stolní voda. Město i lázně vznikly teprve roku 1793 z nařízení císaře Františka I. a díky jednotné klasicistní architektuře mají lázeňští hosté dodnes pocit, jako by se vrátili do starých časů.

Co musíte vidět

Františkovy Lázně jsou malebné město s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov, umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků. Architekturu z přelomu 18. a 19. století ale provází podobně jako v jiných lázních široká škála moderních rehabilitačních procedur a bohatá nabídka léčebných a relaxačních pobytů. Nejznámější jsou Františkův a Luisin pramen; oba lázeňské pavilony, v nichž prameny vyvěrají, patří mezi nejkrásnější stavby a zároveň symboly Františkových Lázní.

Koho byste měli znát z lázeňských symbolů

Ve Františkových Lázních se mimo jiné léčí gynekologická onemocnění včetně neplodnosti, a tak když roku 1923 sochař Adolf Mayerl vytesal parkovou plastiku malého chlapečka s rybou, symbolem plodnosti, záhy se mezi pacientkami rozšířila fáma: každá žena, která se dotkne palce levé nohy sochy, do roka otěhotní. Legendu údajně vymyslel lázeňský fotograf pan Škarda, nicméně je dodnes živá a chlapeček přezdívaný František se od dotyků jen leskne. Originál sochy je k vidění v Městském muzeu.

Cestovatelská potěšení v okolí lázní

Staré časy připomínají dvě romantické vyhlídkové věže, rozhledna Salingburg a rozhledna u restaurace Zámeček, naopak novodobou dominantou je Aquaforum, komplex bazénů s wellness centrem, saunami a řadou atrakcí. V okolí Františkových Lázní láká k výletům několik zajímavých míst, například  přírodní rezervace Soos, rozlehlé rašeliniště s jezírky, minerálními prameny, naučnou stezkou, geologickým parkem a muzeem pravěkých zvířat.

Výbor pro světové dědictví UNESCO nově zařadil jedenáct evropských lázeňských měst na seznam kulturního dědictví. Mezi „Slavnými lázeňskými městy Evropy“ jsou i tři české lázně – Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně.

Tipy na výlety

Město Krásno

Město leží na náhorní planině Slavkovského lesa, vysoko nad údolím říčky Teplé a přímo ve středu proslulého lázeňského trojúhelníku, který tvoří města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. K návštěvě zve rozsáhlé Hornické muzeum a půvabná rozhledna na Krásenském vrchu.

Krásno je přezdívané jako město z cínu

Město vzniklo v místě původní hornické osady Drei Linden a první zmínku o něm najdete v kronice anglického kronikáře Bartholomea Angelica z roku 1241. Zdejší cínové doly byly známé v celé Evropě a wolfram či uran se tu těžil až do 80. let 20. století. V polovině 19. století Krásno postihl velký požár; jedna z mála památek, která mu unikla, byla hranolová zvonice ze 16. století na hřbitově. Pod ním v centru městečka stojí novorománský kostel sv. Kateřiny, na náměstí radnice, smírčí kříž a sloup se sousoším Nejsvětější Trojice.

Krásenská rozhledna

Jižně od města na Krásenském vrchu stojí rozhledna, která se řadí mezi nejhezčí v Česku. Vznikla ve třicátých letech 20. století v období hospodářské krize a její výstavba poskytla práci asi deseti zdejším nezaměstnaným. Asi 25 metrů vysoká rozhledna má tvar dutého kamenného válce, po jehož plášti se vzhůru spirálovitě vine točité schodiště; připomíná tak babylonskou stupňovitou věž. Z plošiny na vrcholu se otvírá pěkný kruhový výhled na Slavkovský les a Krušné hory.

Hornické muzeum a technické památky

V areálu bývalého cínového dolu Vilém vzniklo po ukončení těžby Hornické muzeum. K vidění je nejenom obrovský parní těžní stroj z roku 1897, ale také těžní věž, řada expozic a důlní dráha s hornickým vláčkem. Zajímavým výletním cílem je Dlouhá stoka, vodní kanál z 16. století, který do dolů v okolí Horního Slavkova a Krásna dopravoval vodu a dřevo. Podél unikátní technické památky můžete pěšky nebo na kole putovat přes velkou část Slavkovského lesa až k rašeliništím na Kladské, kde Dlouhá stoka začíná.

POJEĎTE SE SAMI PŘESVĚDČIT

https://huradolazni.cz/destinace/frantiskovy-lazne/