Podívejte se s námi do Jánských Lázních, do horského městečka a spojte krkonošské krásy a turistiku s odpočinkem

Věděli jste, že…

Horské městečko Janské Lázně, významné rekreační, turistické a sportovní centrum Krkonoš, leží na území Krkonošského národního parku na úpatí Černé hory. Na její vrchol ke sjezdovkám a běžeckým stopám vede z centra kabinová lanovka, k vyjížďkám zve i sáňkařská dráha.

Lázně v Krakonošových horách

První teplý pramen byl objeven už v roce 1006, ale ke koupelím se začal využívat až o 300 let později a první lázeňská budova Janských Lázní vznikla až na konci 17. století. Lázně si získaly celosvětový věhlas po roce 1935 díky úspěšné léčbě dětské obrny. Nyní se zaměřují převážně na nemoci pohybového a dýchacího ústrojí, kromě léčebných programů nabízejí rovněž ozdravné a rekondiční pobyty. Vyvěrá tu několik desítek pramenů, srdcem lázní je secesní kolonáda s blízkou sochou Krakonoše.

Kam na výlet

Lanovka Janské Lázně – Černá hora – nejdelší kabinová lanová dráha v České republice

Kabinová lanová dráha Janské Lázně – Černá hora jezdí od roku 2006 a je historicky již třetí v pořadí. První kyvadlová kabinová lanovka jezdila na vrchol Černé hory od roku 1928. Byla dlouhá 3 174 km, převýšení bylo 644 m a byla jednou z nejdelších ve střední Evropě. Druhá byla gondolová, jezdila od roku 1980.

Udělejte si pěší výlet přes Černou horu jako Jana Soukalová

Z Janských Lázní se nechte vyvézt lanovkou na Černou horu (1299 m. n. m). První lanová dráha spojovala město s vrcholkem hory již ve dvacátých letech minulého století. Ta současná je již čtvrtá v pořadí a dostala přezdívku Černohorský expres. Má kabinky ve tvaru gondoly určené až pro osm osob, což v České republice nemá obdoby. V blízkosti horní stanice leží rozhledna vybudovaná na předposledním podpěrném sloupu staré lanovky. K vyhlídkové plošině ve výšce 21 metrů vede 106 schodů. Za pěkného počasí uvidíte opravdu do daleka – Sněžku, Rýchory, polské stolové hory Bor a Hejšovina, na západě Bezděz, Trosky a Ještěd, na jihu Zvičinu, Kumburk, případně přehradu Rozkoš a Polabí s Kunětickou horou.

Vaše další kroky povedou po žlutě značené naučné stezce Černohorské rašeliniště. Tato přírodní rezervace je nejkrásnější v červenci díky velkému množství kvetoucích rostlin. Cestou se na mnoha dalších místech můžete potěšit pěknými výhledy do krajiny, například u chátrající Sokolské boudy, na rozcestí u Černé Boudy a na vyhlídkové věži u rašeliniště na severní straně hory

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.

Stezka korunami stromů v Krkonoších má své kouzlo v tom, že návštěvníky zavede i do podzemní části. Tam mají možnost studovat mikrosvět půdy od kořenů po nejmenší živočichy. Dozví se tu vše o životě pod povrchem, o vlastnostech půdy a na vlastní oči tu také uvidí spletitý kořenový systém krkonošského lesa.

Naopak nad zemí budou stoupat do výšky až 23 metrů. Na Stezce čekají zvídavé návštěvníky všeho věku tři didaktická zastavení a tři zábavně pojaté stanice, kde otestují svoji odvahu a užijí si trochu adrenalinu při pohledu pod nohy. Ale není třeba mít strach, vše je zabezpečeno a spadnout dolů není možné. Asi ve dvou třetinách stezky pak bude k výstupu lákat vyhlídková věž, která je vysoká 45 metrů.

Jánské Lázně

Janské Lázně patří k nejstarším lázním v Čechách a mají dlouhou tradici v léčení nemocí pohybového ústrojí, nervových, nervosvalových a respiračních onemocnění. V programu můžete kombinovat sjezdové lyžování se sáňkováním z Černé hory, kam se dostanete kabinovou lanovkou, s masážemi, koupelemi a plaváním v bazénu s vodou z místního přírodního léčivého zdroje. Milovníci běžeckého lyžování mohu využít upravovaných a značených tras krkonošské magistrály. Celoročně je možné se ubytovat i v lázeňských domech či hotelech.

Pojeďte s námi do Jánských Lázní a přesvědčte se sami na vlastní oči

https://huradolazni.cz/destinace/janske-lazne/