Poznejte levanduli jak ji ještě neznáte

Kdo by ji neznal. Levandule má všeobecné využití. Tato bylina nás hlavně uchvátí svou specifickou vůní, barvou a léčivými účinky. Proto se používá k výrobě různých dekorací, kosmetických přípravků, v léčitelství, ale i k přípravě pochutin. V současné době se proto můžeme setkat například i s levandulovou limonádou, kávou, zmrzlinou….

Levandule patří k oblíbeným bylinám a existuje řada druhů. Nejčastěji se pěstuje levandule lékařská kvůli jejím léčebným účinkům. Tuto bylinu můžeme koupit v lékárně a pořídit se dá i na různých jarmarcích. Hodně lidí u nás pěstuje tento polokeř na zahradě, kde roste na jednom místě i několik let. Sbírají se květy, když rostlina začne kvést.

Levanduli můžeme použít i jako uklidňující prostředek při obtížích nervového původu. Čaj z ní pomáhá například při nespavosti, nervové slabosti, návalech a bolestech hlavy. Poradí si i s takovými nepříjemnostmi, jako jsou nezastavitelná třesavka, migréna a hysterické stavy. Mnoho dalších osvědčených použití levandule je při astmatu, žaludečních kolikách a nadměrné plynatosti. Bylina je dobrá i na játra a žlučník. Inhalace levandulové silice urychluje léčení katarů (zánětů) průdušek (bronchitidy)chřipky a angíny. Silný odvar nebo tinktura z ní slouží jako kloktadlo a čistí drobné vřídky v ústní dutině.

Důležité uplatnění nachází levandule při vnějším použití, kde je nejlepší ve formě levandulového oleje. Natírání bolavých míst levandulovým olejem totiž překvapivě pomáhá při revmatismu, po úrazech, při vykloubeních, natržených svalech, bolestech a zánětech nervů. Olej léčí i vředy, infikované rány a povrchové záněty. Levandulová koupel s přidáním rozmarýnu zlepšuje krevní oběh a celkově oživuje organismus dospělých i dětí. Pokud si chceme zlepšit spánek, můžeme levanduli v pytlíku smíchat s kozlíkem, tymiánem a chmelem a položit pytlík vedle polštáře. Tato směs nám pomůže k dobrému a klidnému spánku. Levandulová droga nemá žádné nepříjemné účinky, ale v silných dávkách omamuje, proto při vnitřním užívání platí zásada, že se musí užívat s mírou, což platí u většiny bylin. 

!!Vyzkoušejte náš nový balíček!!