Proč je důležitý mít smysl života – životní cíle a vnitřní klid?

Jaký má váš život smysl? To je často kladená otázka, na kterou většina lidí chce znát odpověď. Odpověď neexistuje jen jedna. Hledání odpovědi je na každém z nás. K čemu je dobré ji nalézt?

Smysl života

Smysl života obsahuje to, pro co žijeme. Kam směřujeme. Proč jsme tady. Po jeho nalezení dochází ke zlepšení kvality života. Cítíme se šťastnější. Lépe zvládáme nekomfortní situace. Jsme zdravější. Překážky bereme jako výzvy, které nás posouvají dál. Za touto myšlenkou stojí známý neurolog a psychiatr Viktor E. Frankl.

Frankl byl během druhé světové války umístěn do koncentračního tábora. Při pobytu si všiml jedné zajímavé věci. Vězni, kteří měli důvod přežít, lépe odolávali chorobám. Dokonce se jim v tomto nelidském prostředí lépe dařilo. Naopak vězni, kterým smysl života chyběl, umírali dříve. “Člověk je připraven a ochoten přijmout jakékoliv utrpení, jakmile a dokud je schopen v něm vidět nějaký smysl.”

Toto své poznání využil a založil psychoterapeutickou metodu logoterapii. V rámci ní pomáhá terapeut nalézt smysl života osobám, kteří ho sami nenalézají. Frankl tvrdí, že každý člověk disponuje základní lidskou vlastností. Touto vlastností je touha po smyslu. Pokud v našem životě nenalézáme smysl, dostáváme se do existenciálního vakua. To může vést až ke vzniku některých poruch a nemocí. Můžeme žít v blahobytu, ale bez smyslu života se stále budeme cítit prázdní.

Životní cíle a nastavení priorit

Životní cíle nám ukazují směr. Podle nich se rozhodujeme, jednáme. Zrcadlí to, kým jsme. Kým chceme být. Životní cíle by měly být naší svobodnou volbou. Jejich stanovení odráží naše hodnoty, zájmy. Odráží to, co nás naplňuje. Vidina cíle nám může pomoci překonat překážky. Dodává nám energii a sílu zdolat neočekávané situace. Překážky bereme jen jako výzvy, které nás přibližují k našemu cíli.

Někdy nás zmatek v nás samotných dokáže pěkně rozhodit. Nejsme si jisti co skutečně chceme. Děláme to, co děláme proto, že to chceme dělat nebo proto, že to po nás chce někdo jiný? Nepřemýšlejte nad tím, jak zastavit globální oteplování. Přemýšlejte nad tím, co chcete teď. Tady a teď. Jste spokojeni ve vztazích? Chcete jinou práci? Naplňuje vás váš život? Co byste měli udělat pro to, aby byl váš život lepší? Co skutečně chcete? Nelíbí se vám v práci? Najděte si jinou! Nemáte čas na své blízké kvůli pracovní vytíženosti? Naučte se správně organizovat si čas, aby nedošlo k přetrhání vazeb. Naučte se věci dotahovat do konce. Do zdárného konce, který je pro vás pozitivní. Nebojte se učinit změny.

Jak si stanovit životní cíle?

  • Hledání životních cílů může být pro někoho hračka a pro jiného velký oříšek. Položte si otázku, čeho v životě chcete dosáhnout. Co je pro vás to zásadní? Všechny své myšlenky poznamenejte na papír. Cíle si můžete roztřídit do skupin podle společného znaku. Zkuste své cíle co nejvíce konkretizovat. Například místo “být šťastný” napište, co pro vás toto spojení znamená.
  • Možná pro vás první postup není ten pravý. Sedíte na papírem a nic vás nenapadá. Nejprve si zkuste najít oblasti, které jsou pro vás důležité. Je to rodina? Cestování? Práce? Může jich být kolik chcete. Nad každou oblastí se zamyslete. Co v ní chcete dokázat? Kde chcete být za 5, 10 let? Pokud to půjde, snažte se opět psát cíle co nejkonkrétnější. Popuste uzdu své fantazie.

U každého životního cíle se na chvilku zastavte. Přemýšlejte, jak k danému cíli můžete dojít. Stanovte si dílčí kroky, které vás k němu dovedou. Kroky by pro vás měly být dosažitelné. Pokud rádi plánujete, stanovte si ke každému kroku také deadline. V průběhu života můžete tento svůj plán aktualizovat. Možná náhodou narazíte na nový způsob, jak ke stanovenému cíli dojít.

U svých cílů si stanovte priority. Seřaďte je podle důležitosti. Který cíl je pro vás nejdůležitější? Který cíl můžeme prozatím odložit? Občas nelze stíhat vše, co bychom si přáli. Je lepší plnit si své sny postupně a zbytečně se nevyčerpat. Poté bychom přišli o dobrý pocit z jejich naplnění. Nebojte se časem své priority měnit. Všichni se vyvíjíme. Získáváme nové zkušenosti. Měníme své názory. Díky tomu můžeme zjistit, že některý cílů pro nás již není důležitý. Takový cíl ze svého seznamu vyřaďte.

Udělejte si čas sami na sebe

Času není nikdy dost, taky máte ten pocit? Naučte se hospodařit se svým časem a naučte svůj čas využívat rovněž pro sebe sami. Psychická hygiena je velmi důležitá, dopřejte si tedy procházky, zajděte si na bazén, přečtěte si časopis či knihu a naučte se prostě a jednoduše odpočívat. Dopřejte si minimálně hodinu jen pro sebe. Všichni na světě bez vás hodinu přežijí a vy si odpočinete, naberete pět svou ztracenou energii a dobrou náladu a poté se můžete opět těšit ze společných chvil.