Zavolejte nám! +420 773 185 758
Propolis a jeho skvělé účinky
Z dálky ho prozradí výrazná vůně po medu a vosku. Tenhle včelí produkt byl k léčení používán už ve starověkých kulturách. Pracovali s ním Řečtí a Římští myslitelé velkých jmen jako Aristoteles nebo Galén. Dnes jeho účinky zkoumá a potvrzuje i moderní věda. Jistě už tušíte, že nemůže být řeč o ničem jiném, než o propolisu. A protože propolis má pro zdraví opravdu co nabídnout, pojďme se podívat, kde se bere a jak může vašemu zdraví prospět.
Co je to propolis?
Když, chceme dobře poznat propolis, tak musíme nahlédnout do včelího úlu. Včely touto látkou pokrývají jeho vnitřní prostory, plásty a vyplňují trhliny. Pokud se do úlu dostane škůdce, včely ho do propolisu úplně obalí. Ve vlhkém a teplém prostředí úlu se díky němu nemnoží mikroorganismy. Propolis tak doslova chrání včelí město. Odtud si nese ve svém názvu polis (znamená město v řečtině). Účinky propolisu vypozoroval také člověk a třeba v Egyptě ho lidé využívali k léčbě ran už před naším letopočtem.
Co obsahuje včelí propolis?
I když nám k pojmenování žlutohnědé hmoty připomínající smůlu stromů stačí jedno slovo – propolis, mluvíme ve skutečnosti o pestré směsi více než 180 látek. Složení propolisu se navíc proměňuje podle sezónních podmínek, lokality i doby sběru. V Evropském mírném pásu nejvíce pryskyřic, které včely na výrobu propolisu sbírají, pochází z topolů. Avšak propolis svým působením dokáže ochránit celý úl proti různým zdrojům nákazy. Je to stejné, jako když dezinfekčním čistícím prostředkem umyjete koupelnu – zničíte všechny bakterie a vytvoříte vrstvu, na které nějakou dobu žádná další nepřežije. Velmi zajímavé je, že při porovnání s propolisem od včelstev z Brazílie, mají vzorky propolisu srovnatelné dezinfekční vlastnosti, přestože se svým složením značně liší.
Hlavní složky propolisu
Jak bylo výše zmíněno, přesné složení surového propolisu je proměnlivé. Uvedený orientační obsah hlavních složek vám ale pomůže udělat si o propolisu vlastní představu.
- vitamíny skupiny B – které působí pozitivně na správné fungování nervové soustavy
- provitamin A
- vápník – přispívá k normálnímu stavu pokožky, vlasů a zubů, podporuje normální srážlivost krve, hraje roli při normálním růstu kostí u dětí
- železo – napomáhá k udržení normálních funkcí energetického metabolismu, přispívá k tvorbě červených krvinek a hemoglobinu. Napomáhá přenosu kyslíku v těle, podporuje obranyschopnost, příznivě ovlivňuje udržení tělesné energie, podílí se na procesu dělení buněk
Překvapivě je propolis bohatý na vitamíny a minerály. Obsahuje ve vodě rozpustné vitamíny B1, B2, B6 a C. Dále obsahuje vitamín E, který patří mezi ty rozpustné v tucích. Z minerálů propolis obsahuje vápník a hořčík a stopové prvky jako měď, zinek, železo, mangan nebo kobalt. Mezi jiné organické látky, které propolis obsahuje, patří cukry a enzymy. Za hlavní nositele vlivu propolisu na zdraví jsou považovány tzv. fenolické látky a především flavonoidy. Fenolické látky jsou hlavní součástí propolisových pryskyřic. Jak už to u přírodních látek bývá zvykem, směs látek obsažených v propolisu je dohromady účinnější než jeho jednotlivé složky.
Dnes se propolis využívá vnitřně i zevně při léčení
- kožních onemocnění – ekzémů, akné, zánětů
- pomáhá při vypadávání vlasů
- zlepšuje kvalitu pleti
- pomáhá v boji proti plísním, při odřeninách a popáleninách
- při léčení žaludečních vředů, zánětech a bolestech žaludku, zlepšuje trávení a činnost střev
- účinkuje při léčbě vysokého krevního tlaku, alergií či zubního kazu
- využívá se proti paradentóze
- pomáhá při léčbě hemeroidů
- pomáhá udržovat vynikající zdraví posilováním imunitního systému
- na propolis velmi citlivě reaguje bakterie pod názvem MRSA, která je vůči lékům dosti odolná
- při chřipce, nachlazení, zánětech v krku, bronchitidě
- při zápalu plic
- při bolestech uší (zejména při zánětu středního ucha)
- při bolesti hlavy a migréně
- při bolesti zubů
- při odstraňování bradavic, při ekzémech, vyrážkách, herpesu, mykóze
- při omrzlinách
- při léčení otevřených ran, při léčení kloubového revmatismu,
- při dně
- při infekci močových cest, onemocnění ledvin
- při plynatosti střev, střevní infekci
- při žaludečním kataru, vředech a viróze
- při žlučníkových kamenech
- při poruchách krevního oběhu
- při skleróze
Velmi dobrých výsledků bylo dosaženo při onemocnění:
- tlustého střeva
- očním zánětu
- dně a kloubovém revmatismu
- zánětu a infekci jater
- artritidě
- skleróze, skleróze multiplex
- onemocnění předstojné žlázy (prostaty)
- na záněty vedlejších nosních dutin
- při oparech
- odřeninách a dalších
Propolis má velmi silný lokální účinek na bolest. Tento účinek je 3,5x silnější než účinek anestetika kokainu a 5,2x silnější než prokainu.“
Skvělé účinky má na:
Trávicí ústrojí
Propolis je také silný antioxidant a díky této vlastnosti podporuje regeneraci jater. Dále je podpůrným prostředkem pro léčbu zánětu žaludku a střevní sliznice. Antibakteriálních vlastností propolisu lze využít také pro léčbu hemoroidů.
Dýchací cesty
Propolis využijí pacienti, kterým se často opakují respirační onemocnění. Na zánět průdušek s mírným průběhem a podporu imunity si můžete vybrat sirup nebo tablety s propolisem. Velkou výhodou propolisu v dnešní době je i fakt, že na něj na rozdíl od antibiotik u bakterií nevznikají rezistence. Pokud léčíme mírné respirační infekce přípravky s propolisem, šetříme antibiotika na ty závažnější. Příznivý vliv propolisu se prokázal i u pacientů s astmatem. Propolis u nich zlepšoval celkový stav i plicní funkci.
Kožní problémy
Propolis působí proti bakteriím, plísním a také virům. Díky kombinaci s jeho protizánětlivým účinkem našel široké využití v léčbě kožních obtíží. Nejběžnějším přípravkem s propolisem je propolisová tinktura. Vzniká rozpuštěním propolisu v lihu s obsahem alkoholu okolo 60 %. Po bodnutí hmyzem nebo po odstranění klíštěte můžete místo na kůži dezinfikovat propolisovou tinkturou nebo kapkami například Propolis extra PM 5 %. Blahodárný vliv propolisu na kůži se využívá u ekzémů, také lze aplikovat propolis na akné. Mastí s propolisem můžete ošetřit akutní rány, odřeniny, popáleniny i omrzliny, protože podporuje hojení ran a zároveň tlumí bolest. Účinky propolisu objevila také kosmetika. Propolis najdete ve složení krémů a sér na problematickou pleť a proti stárnutí pleti. V neposlední řadě se propolis aplikuje na kuří oka nebo otlaky. Díky protivirovému působení se používá propolis na bradavice.