Skořice a její tajemství voňavé kůry

Voňavá a sladká skořice se používá zejména v pekárenství při výrobě různých cukrovinek, cereálií a dalších spíše sladkých potravin. Populární je zejména v období Vánoc, ale lidé si skořici přidávají například do domácího jablečného štrůdlu či teplých nápojů. Díky jejím účinkům na zdraví je skořice součástí celé řady potravin a produktů v oblasti zdravé výživy.

Co přesně je skořice?

Skořice se vyrábí tak, že se ořežou stonky skořicovníku, ze kterých se vyjme vnitřní kůra, nechá se vyschnout a poté se nadrtí. Voňavý a chutný prášek je na světě. Existují dva základní druhy skořice. Cejlonská neboli pravá a Čínská (Cassia). Druhá zmiňovaná je mnohem rozšířenější a dostupnější, avšak, pokud toto koření chcete konzumovat denně, kupte si Cejlonskou. Ta totiž obsahuje méně kumarinů než skořice druhu Cassia, jež jsou ve vyšších dávkách škodlivá pro vaše játra.

Zdravotní benefity skořice

Léčivými účinky skořice se zabývají vědci po celém světě. Není na tom nic zvláštního, vždyť medicína využívá celou řadu léčivých bylin a rostlin.

Prospěšnější je cejlonská skořice, která obsahuje minimum jedovaté látky kumarin, a zato spoustu zdraví prospěšných látek.

Cejlonská skořice obsahuje celou řadu účinných a zdraví prospěšných látek jako silice, které obsahují cinnamaldehyd (aldehyd kyseliny skořicové, phellandrin a eugenol), bílkoviny, sacharidy, vlákninu, minerály (vápník, železo, hořčík, fosfor, mangan, draslík, měď, zinek, sodík, selen), nenasycené mastné kyseliny, vitaminy (C, E, K), lutein, betakaroten, kyselinu listovou a kyselinu pantotenovou.

  • Uklidňuje a dodává pozitivní energii
  • Posiluje imunitní systém
  • Snižuje cholesterol
  • Reguluje hladinu cukru v krvi
  • Podporuje léčbu cukrovky
  • Působí jako přírodní antioxidant
  • Pomáhá krevnímu oběhu a snižuje riziko vzniku srdečního onemocnění
  • Chrání tělo před oxidačním stresem
  • Má příznivý vliv na zažívání
  • Mírní bolesti žaludku a chrání před vznikem žaludečních vředů
  • Má protizánětlivé účinky
  • Blokuje virus HIV před napadením buněk
  • Pozitivní vliv při léčbě rakoviny
  • Preventivně chrání před neurodegenerativními onemocněními
  • Zrychluje metabolismus a mírní chuť na sladké
  • Posiluje kognitivní a paměťové funkce

Snižuje hladinu cukru a cholesterolu

Vědci například prokázali prospěšný vliv skořice u cukrovky, jelikož snižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje citlivost na inzulin, hormonu odpovědného za transport krevního cukru z cév do buněk. Částečně je dokonce skořice schopna napodobit a plnit funkce inzulinu. Podobné je to s regulací cholesterolu.

Patří mezi silné antioxidanty

Zkoumají se také antioxidační účinky skořice. Pravá skořice obsahuje antioxidant epikatechin, který se nachází v borůvkách, tmavé čokoládě a červeném víně.

Tato látka má velký význam, protože chrání tělo před oxidačním stresem. Skořice je lepší antioxidant než oregano a česnek.

Má protizánětlivé, antimykotické a antibakteriální účinky

Skořice má silné protizánětlivé účinky, pomáhá tělu zbavit se infekcí a udržet zdravé buňky, podporuje vylučování odpadních látek z těla ven a účastní se obnovení poškozených tkání. Konzumací skořice lze zmírnit projevy vzniklého zánětu v těle.

Podporuje léčbu vážných onemocnění

Souvislost byla také nalezená při léčbě HIV díky obsahu látek zvaných flavonoidy, které virus blokují před napadením zdravých buněk. Zkoumá se také vliv má skořice na léčbu roztroušené sklerózy a rakoviny. Vědecké studie ukazují, že skořice brání růstu nádorových buněk. Skořice rovněž oddaluje projevy Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Doporučuje se lžička skořice ráno

Polykání samotného prášku není moc lákavá představa, ale nebojte, skořici můžete přidat kamkoli. Pokud chcete podpořit hubnutí, zamíchejte ji do půllitru vody a vypijte na lačný žaludek. Dáváte-li si kávu nebo čaj, prášek nápoje skvěle zpestří. Skvělá je také do smoothie, ovesné kaše, v jogurtu s ovocem nebo nasypaná na nakrájených jablkách.

Vedlejší účinky skořice

Skořice obvykle nezpůsobuje žádné závažné vedlejší účinky. Může však podráždit ústa a rty či kůži. Také lidé s problémy s játry by měli konzumaci probrat se svým lékařem, příliš vysoký příjem tohoto koření totiž může způsobit toxicitu. Jelikož snižuje hladinu cukru v krvi, pozor by si měli dávat i pacienti s diabetem.