Už jste se byli podívat do Jáchymova? Pokud ne, tak to napravte!

Věděli jste, že…

Jáchymov je nádherné středověké město v protáhlém údolí, zaříznutém do svahů Krušných hor – tak vypadal Jáchymov někdy v polovině 16. století. Dnes je známé díky radonovým lázním, v bývalé královské mincovně sídlí muzeum, k výletům zve naučná radonová stezka i hora Klínovec se známým lyžařským areálem.

Co musíte vidět

Slávu jáchymovských lázní založilo radium

V roce 1906 v Jáchymově vznikly první radonové lázně na světě, využívající blahodárné účinky vody z radioaktivních pramenů. S jejich historií a využitím radia vás seznámí naučná radonová stezka, která vede od muzea po úpatí okolních svahů až k lázeňskému domu Radium Palace. K léčebným indikacím se využívají prameny radonové vody, vyvěrající půl kilometru pod zemí ve středověkém stříbrném dole Svornost.

Marie Curie-Sklodowská a „její“ město Jáchymov

V roce 1898 se manželům Marii a Pierrovi Curieovým v Paříži podařilo v jáchymovském smolinci objevit silně radioaktivní prvek radium. V roce 1910 jej pak Marie Curie-Sklodowská (1867–1934) dokázala společně s poloniem izolovat z odpadového materiálu jáchymovské továrny na uranové barvy. Dvojnásobná držitelka Nobelovy ceny za fyziku a chemii navštívila své osudové město v červnu 1925. V Jáchymově ji dodnes připomíná lázeňský park, základní škola i naučná radonová stezka.

Prohlídková štola Astoria v Lázních Jáchymov

Výztuhy, výdřevy, šachetní zdviže, potrubí s uranovou rudou i zateklá půdní voda a krápníky…toto vše nabízí nová atrakce návštěvníkům malebného údolí Lázní Jáchymov.

Prohlídková štola na počátku července otevřela své brány turistům i lázeňským hostům. Vstup je kvůli měnící se výšce možný jen s ochrannou přilbou a ti nejmenší nebo nejodvážnější si mohou v jednom úseku dopřát i plazení, tedy polohu, v jaké v 16. století dobývali ve tmě s kahanem horníci stříbro. Štola ústí do důlní auly, odkud návštěvníky prostřednictvím filmového plátna virtuálně  přeneseme  do skutečného podzemí dolu Svornosti. Autenticky neopakovatelným

výkladem s prohlídkou všech zákoutí zaujme návštěvníky vedoucí dolu pan Pihera. Návštěvník se dozví spoustu zajímavých informací z historie i provozu dolu, včetně tajemství vzniku a získávání léčivé radonové vody.  

Prohlídková štola je součástí nového Návštěvnického informačního centra v suterénu lázeňského hotelu Astoria, které pomáhá ubytovaným organizovat volný čas nabídkou výletů, tipů na zážitky nebo programovým servisem, a všem návštěvníkům regionu poskytuje informace o destinaci.

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Jeho pohnutá historie plná věhlasu i pádů, je úzce spojená  těžbou stříbra, drahých kovů, minerálů  a na závěr  uranu. Vedle materiálů  v němž učinila své  objevy madam Curie dal Jáchymov světu nejznámější světové platidlo. Název Dolaru je odvozen od pojmenování stříbrné mince ražené ve zdejší mincovně. Jáchymovský tolar byl ve své době nejrozšířenějším platidlem Evropy a s prvními osadníky dobyl i Ameriku.

V roce 1906 byly v Jáchymově založeny první radonové lázně světa, které jsou díky  vysoké koncentraci radonu v přírodní minerální vodě stále nejúčinnějšími lázněmi  svého druhu v Evropě a za jejich léčbou jezdí lidé trpící obtížemi pohybového aparátu  z celého světa.  Svou léčivou vodu lázně získávají ze čtyř vrtů umístěných v nejhlubším patře původně stříbrného dolu Svornost, který je nejstarším dosud provozovaným dolem ve Střední Evropě.

S místem je velmi silně spojena číslovka 500. Důl Svornost je tak hluboký i starý. Stejné výročí oslavil i Tolar/dolar a 2 roky  před ním i město samotné. Podhorská poloha, široká nabídka ubytování a rozsáhlá lázeňská či wellness infrastruktura   dělá ze zdejších lázní ideální zázemí pro objevování magické krajiny Krušných hor i hornických památek čerstvě zapsaných na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Nástupní stanice lanové dráhy na Klínovec je vzdálená pouhé  3 km a přibližuje  návštěvníkům  Jáchymova  největší tuzemský  lyžařský Skiareál  Klínovec, který uspokojí  nejen vyznavače zimních sportů. Stálé populárnější je i mezi milovníky letních aktivit a například  tzv, trail park, jehož různě obtížné trasy lákají cyklisty všech výkonnostních kategorií včetně rodin s dětmi.

POJEĎTE SE SAMI PŘESVĚDČIT

!!! https://huradolazni.cz/destinace/lazne-jachymov/!!!