Víte, jak správně pečovat o váš zrak?

Zrak je jedním z nejdůležitějších lidských smyslů. Víte, jak o něj pečovat, aby sloužil co nejlépe? Budete-li se o své oči dobře starat, předejdete dvěma nejrozšířenějším očním neduhům: unaveným očím a syndromu suchého oka.

Doporučujeme

Očím dávají zabrat počítače, chytré telefony, televize a další obrazovky, bez kterých si dnes již nedokážeme představit život. Únavě očí lze předcházet nastavením pravidelných pracovních přestávek popř. používáním zvlhčujících očních kapek. Zaměřte se i na vitaminy na oči, které budou přínosem pro zrak, pomohou udržet zdraví očí a poskytnou očím potřebnou výživu.

Nezatěžujte oči přípravky s antibiotickými účinky, pokud nemusíte

Pryč je doba, kdy jsme potřebovali na banální problémy s očima antibiotika. Moderní medicína má dnes v rukávu i jiná řešení. V současnosti jsou dostupné oční kapky, které dokáží vyřešit drobné oční záněty. A nezáleží na tom, zda jde o infekce způsobené mikroorganismy nebo je mechanicky poškozený povrch rohovky z důvodu používání kontaktních čoček.

Ozon jako součást očních kapek

Dnes je součástí některých očních kapek i lipidová složka. Tuto složku je třeba upravit speciální technologií, protože v původním stavu by oční povrch podráždila. K úpravě slouží ozon určený pro medicínské účely, vyráběný ve speciálních přístrojích a následně vstřikovaný do olejové lázně. Pro aplikaci do oka se jako nosiče ozonizovaného oleje využívají lipozomy, které mnohé ženy znají z kosmetických výrobků. Oční povrch pak díky lipozomům snáší ionizované oleje bez problémů, což pomáhá obnovit lipidovou vrstvu slzného filmu.

Mrkání je banalita, ale?

Mrkání je přirozené a mnozí z nás si neuvědomují, že je potřebné pro rozprostření ochranného slzného filmu očí i odtok slz. Pokud se dlouhodobě soustředíme na čtení, na práci s počítačem a celý pracovní den strávíme díváním na monitor, často zapomínáme mrkat. Tím se narušuje přirozená obnova slzného filmu a oko je pak méně chráněno. Pravidelné používání vhodných očních kapek napravuje škody způsobené nedostatečným mrkáním. Například hypromelóza je běžný polymer, který nahradí ochranný oční film při potížích se suchýma očima, a je součástí kapek, kterým říkáme umělé slzy.

Ochranný štít oka

Slzný film chrání rohovku i spojivku očí před vysycháním. Vytváří a udržuje se mrkáním, a díky velkému povrchovému napětí brání stékání vodné složky slz. Slzný film hraje důležitou roli též ve výživě, okysličení a ochraně rohovky vůči infekci. Slzný film je trojvrstvý, jeho tloušťka se mění během mrkání a skládá se z povrchové lipidové vrstvy, vodné vrstvy a základní mukózní vrstvy.

Oční kapky do každé tašky/kabelky

Při problémech nebo jako prevence nám pomůže široký výběr volně prodejných očních kapek. Velice dobré jsou různé varianty umělých slz, které uleví unaveným očím. Jaké kapky použít, a které jsou pro vás nejhodnější vám poradí ve vaší lékárně.