Zavolejte nám! +420 773 185 758
Víte, jakou sílu má zázvor?
Zázvor obecný je vytrvalá bylina, která má dužnatý rozvětvený oddenek, z něhož vyrůstá několik stonků, které dosahují výšky asi 1 až 1,5 metru. Drogou je oddenek, který je po rozříznutí světle žlutý. Bylo zjištěno, že některé účinné látky v zázvoru mají antiseptické účinky. Je to například silice, jejíž součástí jsou seskviterpeny (zingiberen, zingiberol, bisabolen), protizánětlivé účinky mají netěkavé zingeron a gingerol. Zázvor dále obsahuje například pinen, kamfor, borneol, bergamoten, elenol a gingerenon. Díky antiseptickým vlastnostem brzdí zázvor růst mnoha virů a bakterií. Je vhodné podávat ho na počátku nachlazení, kdy například odvar z čerstvého zázvoru s cukrem pomáhá při včasném nasazení neuvěřitelně rychle. Zázvorová šťáva se podává při silném kašli po chřipce, kdy jsou problémy s odkašláváním. Několik kapek zázvorové šťávy se v tomto případě vmíchá do odvaru dalších bylin Podle výzkumů ulevuje dále zázvor od bolestí, působí protizánětlivě, snižuje otoky, podporuje pocení a povzbuzuje dýchací centrum a srdce. Rovněž snižuje hladinu krevního cukru. Podporuje trávení a je to jeden z nejlepších prostředků na nevolnost a zvracení. Jeho působení je v těchto případech srovnatelné s moderními léky. Navíc je výhodou, že zázvor nemá vedlejší účinky a nevyvolává ospalost. Je proto vhodné podávat ho proti kinetóze či mořské nemoci. Při výzkumech bylo zjištěno, že na moři snižuje četnost zvracení až o 75 %.
Situace z počátku našeho letopočtu je už dávnou minulostí a dnes se obchodní řetězce předhánějí, který nabídne nižší cenu. Nenechte se zlákat a kupujte zázvor na první pohled mnohem menší a dražší, než bývá v supermarketech, ovšem v biokvalitě. Počet obsahových látek v tomto úžasném oddenku s botanickým názvem zázvor lékařský, kdysi pravý (Zingiber officinale), bere dech, protože v čerstvém stavu obsahuje na čtyři sta přírodních chemických látek. Z nich tvoří až tři procenta silice, složené hlavně ze seskviterpenického alkoholu zingiberolu a alfa plus beta zingiberenu, který mu společně s gingeroly dodává typickou vůni. V silici jsou přítomny i seskviterpen bisabolen a ar-curcumen. Kromě toho droga obsahuje pryskyřičnou složku shoagol se silným antivirovým působením a alkaloid capsaicin. Ve sto gramech čerstvého oddenku je na 60 g sacharidů, 14 g vlákniny a 9 g proteinů. I výčet prvků je mimořádný: draslík 1320 mg, hořčík 214 mg, fosfor 168 mg nebo vápník 114 g. Velmi vysoký je obsah vitaminů A, B3, B6 a B9; kromě nich zázvor nabízí vitaminy K, B1, B2, B5 a B6, mangan, měď a zinek. Z celkových 4 gramů tuků je čtvrtina polynenasycených. Zázvor má přitom na sto taxonů (klasifikačních kategorií) a ve volné přírodě se nachází jen vzácně, protože je vyšlechtěný. Z toho důvodu je možné ho pěstovat až do nadmořské výšky 1500 metrů. Rodové jméno Zingiber má kořeny v hindštině a znamená ,,rohovitého tvaru”. Víc než čtyři tisíciletí je součástí tradiční čínské medicíny a ájurvédy, v níž dostal víc než padesát různých jmen.
ZLATÝ DŮL
Když ho poznal Plinius, byl díky Féničanům už dlouho oblíbený v zemích Blízkého východu a Středomoří. Pro arabské obchodníky představoval zlatý důl a ve středověku v evropské kuchyni zdomácněl a byl stejně běžný, jako jsou dnes pepř nebo sůl. Může se používat v mnoha úpravách, čerstvý, sušený, vařený i nakládaný, který mívá růžovou barvu. Stal se neodmyslitelnou součástí orientální kuchyně, přidává se do různých druhů polévek, k masu nebo jako přísada k luštěninám a do sushi. Znal ho i Mattioli, který už v polovině 16. století doporučoval salát připravený na indický způsob, v němž je nadrobno rozkrájený zázvor „smíšen s jinými bylinami, masem a rybami, aby nebyl tolik peprný a posílil trávení a zažívání pokrmů”.
OHEŇ LÁTKOVÉ VÝMĚNY
Zázvor je známý v orientální medicíně jako prostředek k povzbuzení ohně látkové výměny. Plátky zázvorového kořene uvařené ve vodě s citronovou nebo pomerančovou šťávou a medem jsou v ájurvédě oblíbeným bylinným nápojem, který pomáhá při rýmě, kašli a bolení v krku. Extrakt se užívá jako prostředek k zakrytí hořkosti a pachuti v tradičních ájurvédských přípravcích. Gingeroly zvyšují motilitu gastrointestinálního traktu a působí analgeticky, sedativně, protizánětlivě a antibakteriálně. Jak popsali autoři knihy Svět přírodních antibiotik, působí zázvor celkem proti třiadvaceti plísňovým a bakteriálním kmenům. Studie ukazují, že pomáhá tlumit nauseu (nevolnost) vyvolanou mořskou nemocí nebo těhotenstvím a také může zmírňovat migrénu. Abatyše Hildegarda z Bingenu (1098-1179) byla zázvorem fascinována a podnikala s ním různé zkoušky, při kterých objevila zahřívající a stimulující účinek obsažených éterických olejů (viz také box). Podle jejího názoru probouzejí v těle animální složky” – a ne nadarmo platí zázvorový kořen ve své asijské domovině odjakživa za afrodiziakum. Věřící jeptišce bylo toto působení sice podezřelé, ale přesto si cenila enormní léčivé síly tohoto kořene. Prášek smíchaný z 10 g zázvorového kořene, 20 g galgánu a 5 g sušené pelyňkové nati doporučovala k utišení žaludečních bolestí, žaludečních a dvanácterníkových vředů a trávicích poruch. „Po dva až čtyři měsíce by měli trpící,” doporučovala, požívat po jídle tři špičky nože zázvorového prášku rozmíchaného ve zpola naplněné sklenici červeného vina, dokud bolesti nezmizí.” Zázvor se nedoporučuje dětem a těhotným, je kontraindikován u všech typů vředů v trávicím traktu a při ulcerózní kolitidě (chronickém zánětu tlustého střeva). Protože v těle stimuluje žlázy s vnitřní sekrecí, také tvorbu slin a vylučování žluče, neměli by ho konzumovat lidé se žlučovými kameny.
Vyzkoušejte
„Zázvor je skutečný přírodní lék, který zahřívá tělo, utišuje žaludek a podporuje trávení,” říká spoluautor knihy Svět přírodních antibiotik MUDr. Josef Jonáš. Jeho preventivní užívání doporučuje, ale i při problémech s gastrointestinálním traktem a nevolnosti. „Účinné látky zázvorového kořene pomáhají při infekcích, protože účinně hubí bakterie.” Před kinetózou, zvanou nemoc z pohybu, která vzniká podrážděním rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu, ochrání 20 kapek zázvorové tinktury podaných dvě hodiny před zahájením cesty. Josef Jonáš má i radu pro postící se a lidi v rekonvalescenci: Během dne je dobré vypít tři až pět šálků zázvorového čaje, který tělo nejen prohřeje, ale také povzbudí vylučování slin, žaludečních šťáv a žluči a postará se o svěží dech. Zázvorový výluh se připraví z půlky čajové lžičky čerstvě nadrobno rozsekaného kořene zalité čtvrt litrem vody.