Trápí vás nedostatek energie? Poradíme vám jak na únavu

Trápí vás nadměrná únava, jste bez energie? Možná vám tím vaše tělo říká, že mu něco chybí. Spouštěčem únavy bývá nekvalitní spánek, námaha, onemocnění i nedostatek některých vitamínů a minerálů. Dokonce úbytek světla a zkracující se den přispívá k příchodu podzimní únavy.

Jak se rychle zbavit únavy

Měli jste bezesnou noc? Potřebujete rychle energii? Zkuste přípravky s obsahem kofeinu. Kromě tradiční kávy, pravého čaje či maté, kofein obsahuje třeba guarana. Guarana – česky paulinie nápojová – patří mezi nejbohatší přírodní zdroje kofeinu. Vyzkoušejte u guarany účinky na povzbuzení i její osvěžující chuť v čajích nebo sáhněte po doplňku obsahujícím guaranu v tabletách. Dalšími přípravky na boj s únavou jsou třeba ženšen, maca nebo koenzym Q10.

Rychlou energii vám dodají jednoduché cukry. Vybavte se proto na výlet třeba hroznovým cukrem, sportovci jistě ocení i specializované sportovní doplňky bohaté na sacharidy a aminokyseliny pro maximalizaci svého výkonu.

Co dělat při únavě

Krátkodobé recepty proti únavě vás dokáží nakopnout, neznamenají však opravdový konec únavy. Vaše tělo si později řekne o zasloužený odpočinek. Dopřejte mu proto regeneraci a dostatek spánku.

Co na chronickou únavu

Únavou se projevují mnohá onemocnění, kdy organismus bojuje například se zánětem nebo infekcí. Určitě máte vlastní zkušenost, jak dlouho vás dokázala potrápit únava po chřipce nebo viróze. Za dlouhodobou únavou často stojí i špatné vstřebávání nebo nevyvážená strava s nedostatkem některých vitamínů a minerálů třeba hořčíku nebo železa, jehož deficit může vést až k anémii.

Ruku v ruce s příznaky podzimní únavy spojenými s kratšími dny, kdy je méně světla, často přichází také stres a špatná nálada. Dalším spouštěčem únavy může být hormonální nerovnováha. Chronická únava tak může poukazovat na vážnější onemocnění psychického i fyzického rázu. Proto dlouhodobou únavu nepodceňujte a raději se obraťte na odborníka!

Potraviny

Spolu s cvičením, hydratací a dostatkem spánku hrají potraviny zásadní roli při udržování vysoké hladiny energie. Abyste byli plní energie, potřebujete jíst co nejčerstvější jídlo, plné živin, které vaše tělo potřebuje pro svoje funkce.

  • Dostatek ovoce a zeleniny – dejte si ideálně 3 porce čerstvé sezónní zeleniny a 2 porce ovoce v průběhu dne
  • Lehce stravitelné bílkoviny – aby se trávení nestalo až příliš náročným procesem pro vaše tělo, vybírejte ze zdrojů bílkovin spíš ryby a plody moře, kuře nebo krůtí maso, správně upravené luštěniny, semena a ořechy a lehce stravitelné sýry
  • Zdravé tuky – místopřepálených olejů a přebytku nasycených tuků volte zdravé tuky třeba z tučných ryb, z olejů lisovaných a studena, z ořechů a semínek
  • Dopřejte si krátkou procházku na čerstvém vzduchu