Zavolejte nám! +420 773 185 758
Víte, co je meditace a jak ji můžeme praktikovat i doma?
Pod pojmem meditace si mnoho lidí představí buddhistického mnicha, sedícího v tureckém sedu se zavřenýma očima za zvuků tajemného Ommmm. Ve skutečnosti ale jde pouze o jednu ze spousty podob, které meditace může mít.
Evropský svět vnímá meditaci především jako jednoduché cvičení, které při pravidelném provádění účinně zklidňuje roztěkanou mysl. Meditace má spoustu přínosů nejen pro duši, ale také pro tělo. Jak meditační praxe probíhá, jaké podoby nabírá a jak ji jednoduše praktikovat doma?
Otázkou je, jak začít? Dokážete si najít každý den pár minut klidu na sebe? Na to, abyste se v klidu posadili a byli v tichosti sami se sebou? Pro většinu lidí je právě obtížné vůbec se do toho pustit. Přinutit se, najít si ten čas. Pokud byste ještě přidali pár minut meditace, věřte, že to bude jako kdybyste si dali po jídle ještě dezert.
Přínosy meditace
Podobnou péči, jakou věnujete svalům při cvičení, si zaslouží i vaše mysl. Během dne mozek vytváří tisíce myšlenek, asociací, nápadů a dalších podnětů. Funguje prakticky neustále a některé neodbytné myšlenky vás mohou dohnat i ve chvílích, kdy o ně vůbec nestojíte.
Meditace představuje nástroj trénování vaší mysli. Možná to zní až banálně, v klidu sedět a na nic nemyslet. Zkuste to na pár minut a brzy zjistíte, že nijak netrénovaná mysl opakovaně utíká ke každodenním povinnostem, různým událostem a podnětům, které vás obklopují.
Přínosy meditace se vážně zabývá i věda. Patří mezi ně například následující:
- Snížení hladiny stresu,
- zaměření na přítomný okamžik,
- lepší zvládání úzkostných stavů,
- vyšší emoční vyrovnanost a odolnost,
- poznání sebe sama a plné soustředění na vlastní nitro,
- udržování dobré kondice mozku a předcházení ztrátám paměti ve vyšším věku,
- zlepšení nálady,
- prostředek boje se závislostmi,
- lepší zvládání dlouhotrvající či chronické bolesti,
- snižování krevního tlaku a následné zmírnění rizika mnoha zdravotních potíží.
Nepotřebujete ani žádné speciální vybavení: pro začátek vám stačí polštářek nebo židle. Meditace je dostupná kdykoliv a kdekoliv: doma, v parku i na dovolené.
6 oblíbených druhů meditace
Existuje spousta různých typů meditace. Můžete je střídat nebo si vybrat ten, který je vám nejbližší. Meditace sama nemá žádná přísná pravidla a nemusíte se bát, že byste ji nezvládli. Klíčem k úspěchu je pravidelnost, byť by se jednalo jen o pár minut denně. Už i tak krátké každodenní cvičení bude mít vliv na vaše duševní i tělesné zdraví.
Meditovat můžete v různých denních dobách podle toho, co vám nejvíc vyhovuje. Přečtěte si o 6 oblíbených druzích meditace, mezi kterými můžete najít i ten pravý pro vás.
- Meditace při chůzi
Představte si to jako vědomý pohyb. Místo toho abyste se soustředili na svůj dech či nějakou mantru, vnímejte pocity při tom, jak se vaše chodidla dotýkají země. Nejlépe je tedy jít bosky. Teď v řínu to asi moc nepůjde, takže můžete toto cvičení praktikovat doma.
Paže mějte volně podél těla a dívejte se asi metr před sebe. Jděte velmi pomalu, všímejte si, jak odlepíte jedno chodidlo od země, vnímejte pohyb ve vzduchu a poté opět kontakt se zemí. Pokud vaše myšlenky budou utíkat, vraťte pozornost k chůzi například tím, že si řeknete v duchu „pohyb.“ Zkuste se takto procházet 10 minut.
2. Mindfulness meditace (soustředění na přítomný okamžik)
První z mnoha typů meditace je ten, úzce spojený s technikou mindfulness. Vychází z buddhistického učení a patří mezi nejpraktikovanější typy meditace v západním světě. Jeho princip je jednoduchý: věnujete pozornost vlastním myšlenkám, které ale nijak nesoudíte ani nehodnotíte. Stáváte se nezaujatými pozorovateli myšlenek, které se vám honí v hlavě.
Mindfulness meditace kombinuje soustředění s plnou pozorností a uvědoměním si všeho, co se děje ve vaší hlavě. Můžete se při ní svým zrakem zaměřit na vybraný objekt nebo jen tak zavřít oči a dát průchod myšlenkám. Tento typ meditace se výborně hodí do domácího prostředí a je tak jednoduchý, že nepotřebujete žádného průvodce ani učitele.
Meditace se zaměřením na přítomnost vám pomůže zlepšit paměť a soustředění, odpoutat se od opakovaných negativních myšlenek a zvýšit celkovou spokojenost s vlastním životem.
3. Sledování vlastního dechu Tento typ meditace podporuje vědomé dýchání. V jeho průběhu trénujete pomalé a hluboké dýchání a snažíte se dech posílat do jednotlivých částí vašeho těla. Možná zjistíte, že váš dech může být daleko hlubší a delší, než jste si dosud mysleli. Cílem tohoto cvičení je soustředit veškerou svou pozornost jen na dech a zastavit proud myšlenek, které se derou do vaší hlavy.
Pozorování dechu můžete zařadit také jako součást ostatních meditačních cvičení, například na začátek a konec mindfulness meditace. Pomáhá vám snižovat úzkosti a napětí v těle a zlepšuje soustředění.
4. Řízená meditace
Tento typ meditace zahrnuje průvodce, na jehož hlas se po celou dobu praxe soustředíte. Hlavně úplným začátečníkům pomáhá zklidnit mysl a neutíkat v myšlenkách pryč z přítomnosti. Řízená meditace může nabývat různých podob, jako například vyprávění příběhu, postupného pomyslného skenování vašeho těla nebo zaměření na dech.
Pro tento druh meditace můžete využít on-line kurzů nebo různých videí, která najdete na internetu. Stejně tak vám pomohou speciální meditační aplikace, kde si zvolíte délku a téma řízené meditace. Vybíráte-li si vlastního mentora, který vás (ať už osobně, nebo na dálku) bude provádět tímto typem meditace, svěřte se do rukou ověřeného průvodce. Dávejte pozor, aby se místo o meditaci nejednalo o manipulaci!
5. Očistná meditace se svíčkou
Meditace se svíčkou má i své speciální označení: říká se jí trataka. Jedná se o typ meditace, kdy svůj pohled soustředíte na jediný předmět nebo bod. Často jím bývá právě plamen svíčky, ale můžete použít například i drahé kameny, jako jsou růženín, křemen, tyrkys nebo ametyst. Tato meditace pomáhá zlepšovat koncentraci a věříte-li na čakry, přinese vám energii do šesté čakry ádžňa (třetí oko). Pomůže pročistit mysl a zlepšit každodenní koncentraci.
6. Meditace ve spojení s jógou
Jóga a meditace spolu úzce souvisí. Některé styly jógy (například Kundalini) zařazují různé meditační techniky a dechová cvičení po bok jednotlivých cviků, čímž blahodárně působí nejen na svaly celého těla, ale také na nervový systém a mysl.
Meditaci můžete zařadit do jakékoliv jógy jednoduše tím, že se budete soustředit na každý jednotlivý okamžik, cviky budete provádět pomalu a plynule a naučíte se vnímat každý váš pohyb. Když se nacházíte v některé z pozic jógy, zaměřte se na svůj dech a uvědomte si všechny pocity, které ve vás pozice vzbuzuje. Soustřeďte se na přítomný okamžik. Jakmile vaše mysl začne bloudit, jemně ji vraťte zpět do přítomnosti. Jógová pozice mrtvoly (šavásana), kterou řada jógových sestav končí, je také jako stvořená pro závěrečnou meditaci.
Užitečné doplňky k domácí meditaci
K domácí meditaci na začátku nepotřebujete žádné speciální vybavení. Chcete-li, můžete si koupit například typický kulatý meditační polštář, příjemnou deku, kterou si složíte pod sebe, nebo měkkou podložku na cvičení. Pokud vám nevyhovuje turecký sed, můžete stejně dobře využít i židli. K lepšímu soustředění vám mohou pomoci i aromatické svíčky, vonné oleje či tyčinky.
Meditací zklidníte svou mysl a naladíte se na přítomnost
Meditace je efektivní a přitom jednoduchý způsob psychohygieny. Stačí prostě začít a hlavně se nevzdávat, když vám to napoprvé moc nejde. Meditace chce čas: stejně jako svaly cvičením nevyrostou za týden, i zklidnění mysli vyžaduje daleko víc času. Jakmile ale zařadíte meditační praxi do svého každodenního života, brzy pocítíte její pozitivní vliv nejen na vaše duševní zdraví.